PROJEKT MALARSKI ZREALIZOWANY DLA ODDZIAŁU DZIECIĘCEGO, SZPITAL ul. BOROWSKA, WROCŁAW 2013

.............................................................................

Jolanta Strzelczyk, absolwentka wrocławskiej ASP, ponad rok pracowała nad projektem "Barwy natury", który składa się z 12 obrazów. Wszystkie prace młodej malarki trafiły właśnie na Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej.

Obrazy w większości abstrakcyjne i przedstawiające naturę zawieszono pod sufitem w taki sposób, żeby dzieci leżące w łóżeczkach mogły swobodnie na nie patrzeć. Prace zawisły także na ścianach oddziału i w izolatce.

 


Dr Marzena Zielińska kierująca Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej USK: - Przyznaję, że to było moje marzenie. Zastanawiałam się, jak umilić czas moim małym pacjentom, którzy leżą u nas czasami nawet długie miesiące. Chciałam, żeby dzieci, które mają wokół siebie tylko specjalistyczną aparaturę, mogły też obcować ze sztuką. Terapia poprzez sztukę? Tak. Sądzę, że obrazy mogą nawet stymulować neurologicznie moich pacjentów.

Autorka prac "Barwy natury" i absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych odwiedziła wczoraj Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej. Towarzyszyli jej prof. Piotr Kielan, rektor ASP, i prof. Wojciech Kaniowski z Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP.

Jolanta Strzelczyk: - Mam nadzieję, że moje prace spodobają się dzieciom. Zdecydowałam się namalować prace abstrakcyjne, bo gdyby to była np. Myszka Miki, to po miesiącu stałaby się nudna - opowiada malarka.

Obrazy są darem autorki dla szpitala. Sponsorzy ufundowali jedynie materiały, z których wykonano projekt.

Być może nie będzie to ostatnia tego typu inicjatywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Prof. Piotr Kielan, rektor ASP, zapowiedział, że postara się znaleźć młodych autorów, którzy wykonają prace także dla dorosłych pacjentów Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

 

m.wrocław.gazeta.pl

 

 

 

 

FOTORELACJA Z OFICJALNEGO OTWARCIA STAŁEJ EKSPOZYCJI PROJEKTU

...............................................................................

 

foto: Rafał Makiela
foto: Rafał Makiela